Nowe Centrum Psychoterapii w Warszawie, Pruszkowie oraz Online

lis 23, 22

Psychoterapia – dla kogo?

Przechodzisz ciężki okres w życiu? Na co dzień przytłacza Cię lęk i obawy o przyszłość? Mierzysz się z trudnościami we własnej rodzinie i nie wiesz, jak dotrzeć do swoich dzieci? Masz problemy w związku lub w pracy? A może od lat trapi Cię doświadczona w dzieciństwie krzywda, utrata ojca, rozwód rodziców i wciąż nie poradziłaś/eś sobie z nagromadzonymi wtedy emocjami i myślami, a zamiast je przetrawić, wypchnęłaś je głęboko do podświadomości? Być może czujesz, że nieprzepracowane sprawy z przeszłości mają negatywny wpływ na Twoje obecne życie i chciał(a)byś to zmienić.

Jeśli widzisz, że w Twoim życiu istnieją obszary, nad którymi warto popracować, coś z nimi zrobić, żeby nie przeszkadzały w codzienności i nie utrudniały realizacji planów, to podjęcie psychoterapii będzie bardzo dobrą decyzją, za którą za kilka lat z pewnością sobie podziękujesz. Dlaczego? Ponieważ psychoterapia daje przestrzeń do pracy nad sobą pod okiem specjalisty w bezpiecznej i opartej na zaufaniu relacji, ukierunkowanej jedynie na dobro pacjenta – czyli Twoje.

Skąd możesz wiedzieć czy psychoterapia na pewno jest dla Ciebie? Wiele osób myśli, że psychoterapia jest przeznaczona wyłącznie dla tych, którym postawiono diagnozę psychiatryczną i zalecono specjalistyczne leczenie. Otóż nic bardziej mylnego. Oczywiście, psychoterapia to jedna z podstawowych form leczenia zaburzeń psychicznych – ale funkcja lecznicza wcale nie jest jedyną funkcją psychoterapii. Oprócz niej, terapia pełni też funkcję wspomagającą i rozwojową, pozwalającą na refleksję nad historią swojego życia, nad tym, co się w tym życiu na przestrzeni czasu zadziało. Relacja z psychoterapeutą pomaga także wydobyć i wzmocnić mocne strony pacjenta. W jaki sposób? Przede wszystkim poprzez przepracowanie spraw leżących u podstaw codziennych trudności, a odpowiadających za głęboko zakorzenione mechanizmy psychiczne blokujące rozwój.

Kiedy rozważyć wizytę u psychoterapeuty?

Kiedy konkretnie psychoterapia jest wskazana? Pierwszym sygnałem sugerującym, że konsultacja z psychoterapeutą to dobry pomysł, jest wewnętrzne poczucie, że dzieje się coś nie tak, że coś przydałoby się zmienić. Wśród podstawowych symptomów, które powinny skłonić do wizyty psychoterapeuty, znajdują się między innymi:

 • problemy ze stresem
 • zagubienie w trudnych sytuacjach życiowych
 • coś w codziennym życiu nie pasuje, męczy lub przeszkadza, ale ciężko dokładnie określić o co chodzi
 • poczucie bezsilności
 • problemy z relacjami międzyludzkimi
 • przeczucie, że psychoterapia jest potrzebna
 • zalecenie psychoterapii od psychologa lub lekarza
 • chęć doskonalenia umiejętności społecznych (np. komunikacja, asertywność).

Warto pamiętać, że psychoterapia jest dostępna nie tylko dla osób, które borykają się z głębokimi zaburzeniami psychicznymi i otrzymały specjalistyczną diagnozę ze wskazaniem do psychoterapii. Z pomocy jaką daje psychoterapeuta, mogą korzystać – i korzystają – również osoby, które znalazły się w nagłym kryzysie, stoją na życiowym rozdrożu lub mają różnego rodzaju inne trudności w codziennym funkcjonowaniu i relacjach. Do najczęstszych problemów, z jakimi pacjenci przychodzą do gabinetów psychoterapeutycznych, należą:

 • kryzysy życiowe
 • problemy w związku
 • problemy wychowawcze z dziećmi
 • trudności w relacjach interpersonalnych
 • problemy w pracy
 • wypalenie zawodowe
 • niska samoocena
 • brak asertywności
 • trudności z motywacją
 • samotność
 • stres
 • kłopoty z kontrolowaniem agresji
 • trudności seksualne.

Ponadto, psychoterapia jest zdecydowanie wskazana w poważniejszych stanach i powinny korzystać z niej osoby, u których występują zaburzenia, takie jak na przykład:

 • depresja
 • zaburzenia lękowe
 • trauma
 • napady paniki
 • nerwica
 • fobie
 • uzależnienia
 • zaburzenia odżywiania
 • zaburzenia snu
 • zaburzenia emocjonalne
 • zaburzenia osobowości.

Co daje psychoterapia?

Celem psychoterapii jest poprawa jakości życia pacjenta poprzez pozytywną zmianę pod względem radzenia sobie z doświadczanymi trudnościami, pogłębiania samoświadomości, a w konsekwencji lepszego rozumienia siebie i swojej historii życia. Praca z psychoterapeutą pomaga uwolnić się od bagażu nieuświadomionych blokad i obciążeń psychicznych, które często mają swoje źródła w dalekiej i mglistej przeszłości. Te zamierzchłe doświadczenia, które wydawałoby się są już dawno za nami, niejednokrotnie dają początek powielanym aż do teraźniejszości niekorzystnym mechanizmom myślenia, odczuwania i reagowania w trudnych sytuacjach, skutecznie utrudniając nam życie i powodując cierpienie.

Psychoterapia Warszawa

Jeśli przygniata Cię poczucie bezradności w obliczu codziennych problemów lub widzisz, że w Twoim życiu jest coś do przepracowania, umów się na wizytę do jednego z doświadczonych psychoterapeutów w Centrum Psychoterapii Adiuta w Warszawie, Pruszkowie lub innej dostępnej lokalizacji.

Artykuł przygotowany wraz z centrum Adiuta mającą siedzibę w Pruszkowie:

Centrum Psychoterapii Pruszków – “ADIUTA”

05-800 Pruszków, Górna 19

tel. 509 813 384 gabinety@adiuta.pl

W Warszawie Centrum

Warszawa Centrum
Aleje Jerozolimskie 83/20
02-001 Warszawa

tel. 509 813 384 gabinety@adiuta.pl

Na Warszawskim Ursynowie

Warszawa – Ursynów
Migdałowa 10/52
02-796 Warszawa

tel. 509 813 384 gabinety@adiuta.pl

A także pracujące Online